* Na podstawie Biuletynu Informacyjnego Lasów Państwowych
Zmieniające się warunki pogodowe, które charakteryzują się coraz dłuższymi okresami z minimalną ilością wody (bezśnieżne zimy, brak wiosennych i letnich opadów) tworzą sprzyjające warunki do masowego pojawu kornika drukarza. Drzewostany świerkowe, charakteryzujące się płaskim, płytkim systemem korzeniowym są coraz mniej odporne na pojawianie się dodatkowych czynników osłabiających (choroby grzybowe), a co za tym idzie coraz bardziej podatne na stwarzanie idealnych warunków do rozwoju kornika drukarza.
Na podstawie Krótkoterminowej prognozy...* powierzchnia występowania i zwalczania kornika drukarza na terenie Lasów Państwowych w ostatnich latach przedstawiała się następująco:
* Na podstawie Biuletynu Informacyjnego Lasów Państwowych
Szkody powodowane przez kornika drukarza są bardzo poważnym problemem w europejskiej gospodarce leśnej.
Na terenie Republiki Czeskiej został wypracowany bardzo sprawny i skuteczny sposób walki z kornikiem drukarzem.
Dzięki zastosowaniu „głowicy operacyjnej”, współpracującej z ciągnikiem rolniczym
i opryskiwaczem, możliwa jest aplikacja insektycydu na stojące, żywe drzewa świerkowe do wysokości od 12 do 20 metrów.
Do tego celu wykorzystuje się środek ochrony roślin Decis Forte – insektycyd, którego substancją aktywną jest deltametryna oraz feromony na kornika drukarza oraz inne korniki towarzyszące.
Nalatujące korniki, zwabione feromonem, po kontakcie z preparatem giną. Kontakt
ze środkiem ochrony roślin jest dwojaki: albo bezpośrednio na owada w trakcie zabiegu, albo przy próbie wgryzienia się w drzewo.
Główna koncepcja polega na stworzeniu gniazda ok. 5-6 drzew w drzewostanie, gdzie aktualnie został pozyskany zasiedlony surowiec. W tym celu na drzewa nanosi się insektycyd na wysokość średnio 15-18 metrów. Dodatkowo na jednym z nich wieszany jest feromon (feromony), który wabi korniki z wnętrza drzewostanu.
Zabieg wykonywany jest 2-3 razy w roku, w zależności od intensywności rozwoju owada. Aplikacja wiosenna powinna wyprzedzać o ok. 14 dni rójkę chrząszcza. Odległość pomiędzy drzewami w grupie nie powinna być większa niż 6-8 metrów. Zalecany odstęp pomiędzy poszczególnymi grupami winien wynosić ok. 30 metrów.
Głowica z urządzeniem nanoszącym środek ochrony roślin przemieszcza się po strzale drzewa od odziomka w kierunku wierzchołka, oczyszczając go z gałęzi. Po osiągnięciu oczekiwanej wysokości, zjeżdżając w dół, za pomocą 10 dysz wykonywane jest naniesienie preparatu na całym obwodzie drzewa.
Dodatkowo stosowany jest środek Scolycid C, który zwilża korę oraz dzięki swojemu kolorowi (fiolet) pokazuje poprawność naniesienia insektycydu.
Drugi zabieg (letni) wykonuje się po ok. 2 miesiącach od zabiegu wiosennego, na tych samych drzewach. Jest on już zdecydowanie szybszy do wykonania. Są już wyznaczone drzewa oraz pień drzewa jest pozbawiony gałęzi.
Najpóźniejszy moment na drugi zabieg to pojawiające się na pniu wycieki żywicynod wgryzających się chrząszczy.
Do stosowania w leśnictwie do zabiegów przeciwko kornikom dopuszczone są następujące preparaty:
Jan Stanclik
Prezes Zarządu
M: +48 601 429 291
E: biuro@silvana.com.pl
Silvana Eco Solutions Sp. z o.o.
A: ul. Wiejska 12/4, 00-490 Warszawa
NIP: 701-105-52-96
KRS: 0000925826
REGON: 520196638